O ciekawości świata. Poznając inne kultury
Podróżowanie ma w sobie aspekt edukacyjny. Z każdej podróży oprócz wspomnień i pamiątek, przywozimy też doświadczenia. Jest to niezwykłą forma kształcenia, która polega na tym, że zdobywamy widzę mimochodem. Obserwacja środowiska, zapoznanie się z obyczajami i normami społecznymi obcych kultur, zwiedzanie zabytków to najciekawszy sposób na przyswajanie wiedzy. Dzięki temu zostaje ona trwale w pamięci. Możemy później odtworzyć ten bezpośredni kontakt historią, geografią i kulturą. To zupełnie inaczej, niż wysłuchiwanie męczących tyrad w postaci wykładów czy pogadanek. Chociażby nie wiadomo o jak pięknym zakątku mówić, jego widok, czyli bezpośredni z nim kontakt zawsze przyniosą skuteczniejsze efekty.
Wspomnienia jak fotografie
W naszych głowach znajduje się mnóstwo obrazów. To wspomnienia, których nikt nie jest w stanie nas pozbawić. Kolekcjonujemy je poprzez poznawanie nowych zakątków świata. A świat jest tak bardzo ciekawy. Oczywiście jak ktoś jedzie z założeniem, iż będzie całymi dniami leżał plackiem na plaży, to nie wiele tu można mówić o wpływach edukacyjnych. Kształcenie następuje poprzez poznawanie i poszukiwanie informacji. Przydatną umiejętnością podczas wycieczek zagranicznych jest znajomość języków obcych. Możemy wówczas czuć się samodzielni, zdani na siebie i swoje umiejętności językowe. Jak to mawiają „koniec języka za przewodnika.”
Przekrój emocji i doznań. Co nas spotyka w podróży?
Podróże hartują ducha. Za granicą możemy doświadczyć całego przekroju uczuć, emocji i wrażeń. Niekiedy są one pozytywne, niekiedy negatywne. Lecz opowiadane z perspektywy czasu stają się dowcipną historią. To poprzez podróże uczymy się tego jakie należy przyjąć postawy zachowania w określonych sytuacjach. Musimy mieć na uwadze fakt, iż reakcja ludzi na dane zdarzenie w różnych kulturach może być zupełnie inna. Czasami musimy pozbyć się własnych uprzedzeń czy błędnych przekonać, które są bezzasadne przy zderzeniu z rzeczywistością. Podróże kształtują nas holistycznie.